566 780 251

Digitální stopa

Třebíč 2. 1. 2023 | Autor: UOV grafická dílna | Zveřejněno: pondělí 20. února 2023 | 11x

V rámci soutěže S Vysočinou bezpečně na internetu se žáci zamysleli nad tím, jak moc je ovlivňují sociální sítě, a co vše na internetu zanechávají.

V grafické dílně se žáci prvních a druhých ročníků oborů reprodukční grafik a designer v reklamě věnovali soutěži s dlouholetou tradicí „S Vysočinou bezpečně na internetu“, tentokrát bylo téma Digitální stopa. V rámci seznamování se s tématem proběhlo společné sledování amerického dokumentárního filmu z roku 2020 společnosti Netflix The Social Dilemma. Ve filmu na pomezí dokumentu a dramatu varují odborníci na moderní technologie před sociálními sítěmi, které sami vytvořili. Tento dokumentární film poukazuje na problematiku sociálních sítí, závislostí, informací, které jako uživatelé necháváme na internetu za sebou – zanecháváme digitální stopu. Po zhlédnutí dokumentu jsme s žáky diskutovali o tomto tématu a požádali jsme je o zpětnou vazbu, jak se oni na tento problém dívají, a anonymně se písemnou formou vyjádřili. Několik z nich jsme vybrali – k zamyšlení.

„Film se mi líbil, je to zajímavé. Člověk nad tím musí přemýšlet, měl by se zamyslet, vždycky, co píše, sdílí a celkově dává a dělá na internetu…“

„Divné pocity z toho. Začínám se asi více věnovat kreslení. Omezit nejvíce sociální sítě a při čemkoliv, co budu dělat, dát telefon pryč, nevnímat cinkání atd…“

„Zaujalo mě to, pomohlo mi to se zamyslet nad tím, kolik času na mobilu trávím, budu se snažit netrávit tolik času na mobilu a trávit více času s rodinou a kamarády.“

„Film byl zajímavý. Nic asi nezměním. Nemyslím si, že jsem na tom tak špatně. Bez mobilu vydržím. Film doporučím svému sourozenci – je celkem závislý.“

„…Nevím, sociální sítě jsou i užitečné. Lidé sdílí své umění a kreativitu, rozvíjejí se. Některým to naopak pomůže poznat sám sebe, protože každý vnímáme svět jinak. Všechno má své výhody i nevýhody. Největším problémem je za mě zasahování do soukromí, ale je jen na nás, co o sobě prozradíme…“

„Sociální sítě už měsíc nemám, jsem s tím spoko.“

„Dokument jsem viděla, hodně věcí jsem už tušila a je to děsivé, na druhou stranu je to součástí nás a 99 % lidí by bez internetu být nemohla. Na telefonu trávím hodně času, ale ne bezvýznamným scrollováním. Zjišťuji si věci do školy, sleduju profily a věci, co mě baví, a neplýtvám tam svým časem.“

„Bylo to síla, nikdy jsem netušila, že tohle tam je. Dost mě to překvapilo a jsem ráda, že už vím…“

„Budu méně na telefonu. Je to síla, jak algoritmus funguje. Budu si dávat na sociálních sítích pozor, co přidávám. Nebudu dbát na sociální s., aby mě méně ovlivňovaly.“

„Určitě to bylo k zamyšlení. Dnešní doba je moc závislá na soc. sítích atd. Myslím, že by si každý měl nastavit nějaké limity.“

„Dokument krásně ukazuje nebezpečí sociálních sítí, které ne každý člověk vidí.“

„Líbí se mi, že dokument pojednává o možných hrozbách sociálních sítí, které jsou vážné. Deprese studentů, závislost na telefonu, modré světlo atd. Sám ale nic nezměním.“

„Asi bych měl míň používat telefon a ověřovat si informace z několika zdrojů a možná si vypínat upozornění u sociálních sítí (youtube, instagram, facebook, …).“

„Docela znepokojivé, až děsivé, ale líbilo se mi, že tam bylo více příběhů. Víc jsem pochopil, jak vlastně funguje algoritmus a jak nám doporučuje určité produkty…“