566 780 251

Jak jsem si užila stáž v Dublinu?

Dublin 25. 5. 2024–25. 8. 2024 | Autor: Vendula Plachá (CR4) | Zveřejněno: úterý 24. září 2024 | 3x

Článek žákyně cestovního ruchu o pobytu v Dublinu v rámci Erasmus projektu.

Jsem studentkou oboru cestovní ruch už 4. rokem. Na konci 3. ročníku jsem měla možnost vycestovat na tříměsíční pracovní stáž do irského Dublinu v rámci programu Erasmus Pro.

Po důkladném zvážení jsem se nakonec rozhodla také zúčastnit a vytvořit si nezapomenutelné léto.

Stáž probíhala tři měsíce. Naší zprostředkující organizací v Dublinu byl Swan Training Institute a patří jim velké díky.

Stáže se zúčastnilo celkem šest studentek, dvě z nich se mnou byly od začátku stáže, ostatní za námi přijely na poslední tři týdny.

Každá z nás pracovala v centru Dublinu a stáž byla zaměřená na náš maturitní/učební obor, který studujeme.

Já jsem pracovala ve společnosti Chopped.

Společnost Chopped je síť bister, která můžete najít ve Spojeném království, Nizozemí a dokonce i na ostrově Kypr.

A proč zrovna tento divný název?

Je odvozen od způsobu přípravy jídla pomocí nože mezzaluna. Kuchař si nejprve připraví směs na salát či wrap a poté to pomocí nože nakrájí na malé kousky s cílem zlepšit chuť pokrmu.

Své zázemí jsem zde měla v administrativním oddělení, kde jsem se seznámila s náležitostmi fakturace, naučila jsem se pracovat v programu Xero, vytvářela jsem propagační materiály, komunikovala jsem se zákazníky. Práce se mi velmi líbila a díky příjemné pracovní atmosféře jsem úkoly zvládala s úsměvem na tváři. Pracovala jsem od pondělí do pátku a pracovní doba byla od 10:00 do 16:00.

Kdyby se mě někdo zeptal, jestli pro mě volné víkendy bez rodiny a přátel v Česku byly dlouhé a depresivní, tak odpovím, že vůbec ne. Našla jsem si příjemnou společnost z různých koutů světa a společně jsme o víkendu cestovali po celém Dublinu. Cestovala jsem s Leap kartou,která je podobná kartě na MHD v Třebíči, platit jsem ji také nemusela.

Viděla jsem spoustu úžasných míst a cestovala se skvělými a laskavými lidmi, což pro mě velmi znamenalo. Upřímně mi ukáplo pár slz, když jsem musela odjet.

Ale raději zpátky k cestování…

Stačila jsem vidět Knihovnu Keltů, Irskou národní galerii, Trinity College, Howth, Malahide a 3 pláže.

Dle mého vkusu se mi nejvíc líbil Howth a Knihovna Keltů. 

Procházka po útesu Howth je jednou z nejlepších procházek v Dublinu s výhledem na Irské moře.

Cesta tam a zpátky nám trvala 3 hodiny, ano, byla to poměrně dlouhá doba. Ale věřte mi, že při pohledu z útesu na oceán ztratíte pojem o čase. Také pro milovníka historie bylo povinností navštívit Knihovnu Keltů.

Jedná se o velkou knihovnu s velkou zeměkoulí uprostřed sálu, která byla vyrobena společností NASA, a velmi mě zaujalo, že na každé straně knihovny byly sochy nejznámějších spisovatelů. Je zde například Homér, William Shakespeare či Voltaire.

Tato obrovská knihovna a zároveň muzeum se staly velmi navštěvovanou atrakcí, a to převážně kvůli Knize z Kellsu nacházející se uvnitř knihovny.

Kniha z Kellsu je latinský rukopis a kniha evangelií obsahující čtyři evangelia Nového zákona.

Vznikla kolem roku 800 n. l. v jednom z kolumbijských klášterů v Irsku nebo ve Skotsku.

V knihovně jsem strávila přes dvě hodiny a bylo to pro mě velmi zajímavé a poučné.

Dále jsem volný čas vyplňovala chozením po kavárnách, sbíráním mušlí na pláži, odpočinkem v nádherných parcích či užíváním si nočního života. 

Ale nejlepší strávené momenty byly při podnikání výletů a vytváření nezapomenutelných zážitků s kamarády.

Podle mého názoru je skvělá příležitost vyjet v rámci programu Erasmus+ na stáž do cizí země a budu na tyto chvíle ráda vzpomínat.